Prezydent Polski – polskim rodzinom na Litwie

Tuż przed Niedzielą Palmową na Litwę zawitali przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, by przekazać świąteczne paczki polskim rodzinom wielodzietnym na Litwie.

W dniach 27 i 28 marca w Wilnie, Solecznikach i Starych Trokach odbyły się bardzo serdeczne spotkania przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP oraz towarzyszących im osób z członkami wielodzietnych polskich rodzin z Wilna oraz rejonów: wileńskiego, solecznickiego i trockiego.

W Domu Polskim w Wilnie przedstawiciele prezydenta RP Bronisława Komorowskiego spotkali się z rodzinami wielodzietnymi z Wilna oraz rejonu wileńskiego. Witali gości: mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, kierownik wydziału opieki socjalnej samorządu Stefania Stankiewicz oraz prezes Wileńskiego Oddziału Miejskiego ZPL Alicja Pietrowicz.

Zarówno wydział opieki socjalnej rejonu jak i prezes Oddziału ZPL wytypowali po 10 rodzin wielodzietnych, którym goście z Polski – w składzie delegacji znaleźli się: dyrektor Biura Obsługi Organizacyjnej prezydenta pan Janusz Strużyna, rtm. Waldemar Strzałkowski oraz główny sponsor paczek pan Maciej Paradowski (towarzyszył im II sekretarz Ambasady RP w Wilnie Łukasz Kaźmierczak) – wręczyli świąteczne paczki. Znalazły się w nich tradycyjne wielkanocne słodycze i ciasta znanych polskich producentów oraz prezenty dla dzieci – przybory szkolne, książki, zabawki. Należy odnotować, że posiadając zawczasu przygotowane listy rodzin, darczyńcy każdą paczkę szykowali indywidualnie. Do paczek dołączony został list prezydenta RP Bronisława Komorowskiego do rodaków na Litwie. W Domu Polskim został on odczytany przez pana Strzałkowskiego. W liście znalazły się takie oto słowa: (…) „Bycie Polakiem to powód do dumy, ale też wielkie zobowiązanie – do kultywowania mowy, obyczaju, historycznej pamięci. Dotyczy to zarówno Polaków mieszkających w kraju, jak i żyjących poza jego granicami. Rzeczpospolita winna jest podziw i głęboką wdzięczność całej Polonii za codzienny, niestrudzony wysiłek pielęgnowania polskości, za pamięć o korzeniach. Takie właśnie żarliwe polskie serca biją na Wileńszczyźnie, na ziemi trockiej i solecznickiej. Zachowanie własnej tożsamości staje się jeszcze większym wyzwaniem, gdy dziedzictwo polskości przekazuje się następnym pokoleniom. Młodym ludziom trzeba pokazać, że bycie pomnym własnych narodowych korzeni nie przeszkadza wnosić cennego wkładu w życie polityczne, naukowe i kulturalne zamieszkiwanego przez nich kraju. Polska tożsamość to potencjał, który będzie ich wzbogacał w dorosłym życiu. Obecne podczas dzisiejszego spotkania rodziny kultywują swoją polskość w obliczu wielu trudności. Tym większy jest mój podziw dla Państwa rodzicielskiego wysiłku, połączonego z konsekwencją w uczeniu swoich pociech mowy, tradycji i historii przodków. (…) Otrzymane dzisiaj dary naszych serc proszę potraktować jako skromny wyraz podziękowania za Państwa pamięć o korzeniach, za podtrzymywanie więzi z polską kulturą. (…) Cieszę się, że docierają one do Państwa właśnie teraz, w okresie przedświątecznym. Przy wielkanocnym stole spotykają się ze sobą rodzice i dzieci, dziadkowie i wnuki. Poświęcają sobie nawzajem więcej czasu, rozmawiają o wielu sprawach – tych codziennych i tych najważniejszych. Radość z powodu dobrej nowiny o Zmartwychwstaniu wypełnia serca, cementuje rodziny i całą polską wspólnotę. W tym świątecznym czasie także myśli mieszkających w kraju częściej niż zwykle biegną ku Rodakom rozsianym po świecie. Życzę Państwu, by świąteczne chwile przyniosły Państwu spokój i pomyślność. I by umocniły szczególną więź łączącą Państwa rodzinę z polskością”.

W rejonie solecznickim spotkanie z gośćmi z Polski odbywało się w Centrum Kultury w Solecznikach, a gości witali mer rejonu, prezes Solecznickiego Oddziału Rejonowego ZPL Zdzisław Palewicz oraz kierownik działu pomocy socjalnej i ochrony zdrowia administracji samorządu Regina Sokołowicz. Przed gośćmi wystąpili uczniowie klas czwartych Gimnazjum im. J. Śniadeckiego. Wśród obdarowanych świątecznymi paczkami było 15 rodzin ze wszystkich gmin rejonu. Ciepłe słowa ofiarodawców i gospodarzy oraz odczytanie listu prezydenta RP z pozdrowieniami dla miejscowych Polaków towarzyszyły tej miłej uroczystości.

Z kolei w rejonie trockim spotkanie z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP odbyło się w gościnnej Szkole Podstawowej im. Andrzeja Stelmachowskiego w Starych Trokach. Przybyli tu dyrektor administracji rejonu trockiego Jonas Liesys oraz kierownik działu ochrony praw dziecka administracji samorządu Alina Kulesz witali wraz z administracją szkoły gości, a zespoły szkolne przygotowały dla nich minikoncert.

Świąteczne paczki dla dziesięciu wielodzietnych rodzin z poszczególnych miejscowości rejonu zostały wręczone po odczytaniu listu prezydenta RP.

Pracownik samorządu i wielodzietna mama Zofia Abucewicz zaznaczyła, że obdarowanych niezwykle wzruszył zarówno list prezydenta, jak i to, że paczki zostały skompletowane indywidualnie dla każdej rodziny, z uwzględnieniem wieku dzieci. Miłą niespodziankę przed Świętami Wielkanocnymi sprawiły łakocie – wytwarzane przez renomowanych polskich producentów babki lukrowane, tradycyjny polski mazurek i in.

Dzieci i ich rodzice są wzruszeni troską i świątecznymi pozdrowieniami od głowy Państwa Polskiego – prezydenta Bronisława Komorowskiego i składają Jego Ekscelencji gorące podziękowania. Do nich dołączają się też merowie rejonów oraz prezes Wileńskiego Oddziału Miejskiego ZPL Alicja Pietrowicz, która to w mieście podjęła się roli wytypowania 10 polskich rodzin wielodzietnych. Prezes podkreśliła duże znaczenie nie tylko paczek świątecznych, ale też listu prezydenta skierowanego do rodzin polskich. Za co panu prezydentowi pragnie podziękować w imieniu wilnian.

Jedna odpowiedź do “Prezydent Polski – polskim rodzinom na Litwie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.